Zespół

Animato trio zamek

„Trio Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i zagranicą dając kilkadziesiąt koncertów rocznie.

„Animato” zostało założone w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza i jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie.

Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa) oraz Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa) to tworzący trio szczecińscy muzycy, absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w obecnym składzie od 1992 roku.

Oprócz nagród i wyróżnień zdobywanych na ogólnopolskich festiwalach „Animato” dwukrotnie stawał na podium międzynarodowych konkursów gry na harmonijce ustnej, m.in. zwyciężając na prestiżowym World Harmonica Festival w Trossingen (Niemcy). Obecnie członkowie zespołu zasiadają w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dedykowanych harmonijce ustnej.

W ciągu wieloletniej działalności grupa występowała w renomowanych salach koncertowych i filharmoniach w Polsce oraz za granicą prezentując szerokie możliwości techniczne i walory orkiestrowego brzmienia koncertowych harmonijek ustnych.

Trio posiada oryginalny styl wykonawczy bazujący na własnych opracowaniach popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu, niepowtarzalnym aranżacjom i regularnym koncertom „Animato” zaliczane jest do ścisłej czołówki tego typu formacji na świecie.

W swoim dorobku grupa ma kilka płyt kompaktowych z różnorodną muzyką w tym ostatni album zatytułowany „Niedzielni Milionerzy”.

Od 2021 roku trio współpracuje z firmą EASTTOP, światowym producentem harmonijek ustnych.

„Animato” działa przy wsparciu Szczecińskiego Towarzystwa Kształcenia Artystycznego z siedzibą przy ul. Pocztowej 31/33, które prowadzi edukację muzyczną dzieci i młodzieży w klasach najpopularniejszych instrumentów oraz śpiewu.